Jak w Polsce dostać na receptę marihuanę medyczną?

Pytanie, które zadają sobie nie tylko pacjenci cierpiący na poważne dolegliwości, ale i amatorzy marihuany w celach odległych od medycznych. Tych ostatnich warto uprzedzić: lecznicza marihuana nie ma właściwości narkotycznych.

Droga formalna

Co nie oznacza, że dostęp do niej jest szczególnie łatwy. Wręcz przeciwnie, podlega takim samym obostrzeniom jak inne leki na receptę, a nawet w niektórych przypadkach większym. Dotyczy to głównie marihuany medycznej z dużym stężeniem kannabidiolu. Aby dostać receptę na medyczne konopie trzeba spełniać szereg bardzo restrykcyjnych warunków.

Odpowiednia klasyfikacja

Chodzi przede wszystkim do należenie do grupy kwalifikującej się do takiego leczenia. Na obecną chwilę są to pacjenci po chemioterapii, przechodzący chorobę nowotworową oraz cierpiący na nieustanny, dotkliwy ból, na który nie działają standardowe leki przeciwbólowe.

Wypisywanie recept

Ponadto nie każdy lekarz ma uprawnienia i wiedzę do tego, aby wypisać receptę na marihuanę medyczną. Musi to zrobić lekarz prowadzący pacjenta, specjalista, który ma doświadczenie w terapiach marihuaną.

A co z samodzielną uprawą?

Jak wspomniano, lecznicza marihuana nie ma czynnika narkotycznego (THC), ale nie oznacza to automatycznie prawnego pozwolenia na jej uprawę. Pod tym względem prawo jest stanowcze i jasne: uprawianie marihuany jest bardzo poważnym przestępstwem. Nie popełnia go jedynie osoba sprzedająca lub kupująca na sztuki nasiona marihuany. Można to robić w celach chociażby kolekcjonerskich, ale bez przeznaczenia na dalszą uprawę rośliny.