Jak pacjenci oceniają lecznicze właściwości marihuany?

Jak naukowcy oceniają lecznicze właściwości marihuany?

Wśród naukowców nie ma jednolitej zgody co do istnienia leczniczych właściwości marihuany. Część z nich zgadza się z tym, że kannabinoidy obecne w konopiach mogą działać leczniczo i powinny być stosowane w tym celu. Część uczonych twierdzi, że działanie kannabinoidów na układ kannabinoidowy w organizmie człowieka jest słabo udowodnione. Leczniczymi właściwościami marihuany zajęto się na poważnie w minionym stuleciu. Zaczęto wówczas badać jak marihuana działa na objawy różnych chorób. Po marihuanę sięgano jako po ostatnią deskę ratunku w sytuacjach, gdy nic innego nie działało i nie przynosiło ulgi. Marihuana zawiera około stu kannabinoidów, które dzielą się na psychoaktywne i niepsychoaktywne. Psychoaktywne odpowiadają za narkotyczne działanie marihuany, polegające na odurzaniu, zmianie odbioru wrażeń zmysłowych, poprawie nastroju i samopoczucia. Zwolennicy marihuany leczniczej, właściwości terapeutyczne przypisują obecnemu w nim niepsychoaktywnemu związkowi noszącemu nazwę kannabidiol CBD.

W jakich schorzeniach wykorzystuje się marihuanę?

Zacznijmy od tego, że leczniczo nie wykorzystuje się marihuany w formie skrętów. Takie próby zdarzają się dość rzadko. Leczniczo wykorzystuje się ekstrakty z konopi, w których zawartość psychoaktywnego THC jest niższa niż 1%. Ekstrakty te nie wywołują efektu narkotycznego. Produkty takie zawierają dużą ilość niepsychoaktywnego kannabidiolu CBD. Mogą zawierać nawet 50% tego składnika. Lecznicza marihuana powstaje ze specjalnie hodowanych odmian konopi, o kontrolowanym składzie chemicznym. Wykorzystuje się ją w łagodzeniu ubocznych objawów leczenia chemioterapią, takich jak nudności, wymioty, zmęczenie, brak apetytu i zaburzenia snu. Podaje się pacjentom cierpiącym na stwardnienie rozsiane, ponieważ CBD zmniejsza napięcie i skurcze mięśni. Ze względu na działanie przeciwbólowe, z konopi leczniczych korzystają chorzy na fibromialgii, migrenę, nowotwory, choroby reumatyczne i bóle neuropatyczne.

Jak pacjenci oceniają lecznicze właściwości marihuany

Oceniają je różnie, ale zdecydowana większość twierdzi, że z marihuaną czuje się dużo lepiej, ponieważ nasilenie objawów chorobowych ulega zmniejszeniu. Medyczna marihuana nie eliminuje chorób, ale podnosi jakość życia pacjentów poprzez działanie objawowe.