W zaburzeniach afektywnych dwubiegunowych może pomóc marihuana

Odkąd medycyna podjęła skuteczną walkę z chorobami neurologicznymi i psychicznymi, pojawia się coraz więcej terapii wspierających takich pacjentów.

Zaburzenia afektywne dwubiegunowe

To choroba dopadająca osoby w różnym wieku, o różnej kondycji zdrowotnej. Tylko niewielki odsetek chorych dziedziczy ją przez geny. Dlatego profilaktyka zachorowań praktycznie nie istnieje. Istnieją za to bardzo efektywne terapie pozwalające skutecznie radzić sobie z takimi zaburzeniami. Jedną z nich jest terapia o kontrowersyjnej formule, bowiem bazująca na kannabidiolu, substancji pozyskiwanej z marihuany.

Hamowanie reakcji

W zaburzeniach dwubiegunowych marihuana oddziałuje na neurony doprowadzając do hamowania ich potencjału przekaźnikowego. Mówiąc bardziej obrazowo, odcina od obiegu neurologicznego tę część mózgu, która jest odpowiedzialna za afektywność i rozwój całego schorzenia.

Marihuana w medycynie

Wykorzystanie konopi indyjskich do leczenia różnych schorzeń nie jest nowością. W różnych formach była stosowana przed setkami lat. Obecnie w medycynie korzysta się nie z całego kwiatostanu (czyli marihuany medycznej), ale z konkretnych kannabinoidów takich jak CBD. To one odpowiadają za medyczne właściwości i hamowanie postępu różnych chorób.

Historia leczenia

We współczesnej medycynie marihuana miała pod górkę ze względów prawnych. Paradoksem jest to, że marihuany nie można posiadać i uprawiać, ale za to można legalnie kupić jej nasiona. Zasada ta dotyczy również polskich ośrodków badawczych, które przez to są wyłączone z testów nad różnymi terapiami leczniczymi za pomocą marihuany.